Učenje uz jogu, Helena Rill, 2015.

Joga za decu, Helena Rill, intervju sa sertifikovanom instruktorkom Joga saveza Srbije, za “Somborske novine”, 30.4.2015.

Povod ovog intervjua je knjiga (joga za decu) koju je napisala Helena Rill a koja je početkom godine izašla iz štampe u izdanju Joga saveza Srbije. Učenje uz jogu koje se ovom knjigom preporučuje otvara nove prostore u obrazovanju dece.

Recenzent prof. dr Predrag Nikić ukazuje na važnost koju jogi možemo pridati u vaspitavanju i obrazovanju dece.

Joga je holistička razvojna disciplina koja podržava celokupni razvoj deteta, njegov fizički, socio-emocionalni, kognitivni razvoj. Dobro osmišljeni časovi, u skladu sa uzrastom i razvojnim potrebama omogućavaju deci da napreduju u svim aspektima fizičkog razvoja, da razviju samopouzdanje i samopoštovanje i poštovanje drugih, da ovladaju svojom pažnjom, ali ujedno da uživaju i zabave se. Ogledne časove joge sa decom vodile su sertifikovane instruktorke joge za decu.

Joga predstavlja polje vođenog dečjijeg kreativnog izražavanja, mesto gde deca uče kroz igru i druženje. Joga ih podstiče da izražavaju svoju kreativnost i interesovanja, oslobode svoju radoznalost o sebi I svetu koji ih okružuje i razvijaju i unapređuju svoje veštine u neposrednoj interakciji sa drugom decom. Joga preko zabavnih i obrazovnih aktivnosti i sadržaja usmerava ka podsticanju svih aspekata dečijeg razvoja.

Autorka Helena Rill na vrlo topao način prilazi deci kroz priču o jogi. Ova knjiga, kako primećuje novinar, jeste predlog roditeljima za učenje kroz igru sa decom. Joga za decu zahteva od sertifikovanih instruktora dodatnu edukaciju (stručnost) i bazično obrazovanje pedagoške struke. Joga za decu je sve bliža vaspitačima u obrazovnim i vaspitnim ustanovama i ova knjiga tom procesu može pomoći.

Joga savez Srbije, Joga za decu, 2015.