Joga – biti i delati, P. Nikić, 2015.

Prof. dr Predrag Nikić predsednik Joga saveza Srbije, “Joga – biti i delati”, intervju za Magazin “Yoga”, oktobar/novembar 2015.

Joga – biti i delati

Onaj ko je oslobođen socijalnih, ali i unutrašnjih “stega”, onaj ko u svakom trenutku pronalazi svrhu i smisao svog postojanja, ko u svakom oku pronalazi lepotu i razloge divljenja, ko pomaže i kada nije traženo, ko je zahvalan životu za svaki trenutak svog postojanja, ko misli i ponaša se budno iz sopstvenog jezgra – njemu joga praksa nije potrebna. On je joga, on je slobodno postojanje preko kojeg “život”prepoznaje sebe u ogledalu.

Iscrpljenost trkom za obezbeđivanjem elementarne egzistencije, strah od gubitka posla, zebnja zbog neizvesne I nejasne budućnosti, otuđenost, usamljenost i emocionalna zatvorenost karakterišu savremenog čoveka. Ljudi“zamrznutih” osećanja, pogleda bez sjaja i lica bez osmeha sve češće se  javljaju lekarima za pomoć.

Da li joga može pomoći da povratimo samopoštovanje i snagu, da povratimo osmeh licu i sposobnost da volimo i budemo voljeni?

Joga omogućava praktičaru da se oslobodi žeđi za objektima (vašikarasamjna) što ga uvodi u pročišćenost (vairagya). Jogin duboko uviđa da su objekti sredstva za raspolaganje i ne vezuje se za njih. To mu daje lakoću u prepoznavanju razlike između forme i suštine. Oslobađajući od okova “uslovljenosti” joga izgrađuje u praktičarima predanost, energičnost, pribranost, koncentrisanost i sposobnost jasnog razaznavanja.

Joga praktičari postižu oslobođenje (moksha) i umni mir. Njihov um postaje kao prozirni kristal u kojem svetlost, svetlucanje i on sam bivaju jedno (samapatti) gde nestaje razlika između onog koji shvata (grahitr) i samog shvatanja (grahana).

Joga nas uči objedinjavanju unutrašnjih potencijala (ekatattvabhyasa). Kod praktičara se pojavljuje duševna vedrina, rasterećenost i jasnoća (jyotišmati). Vedrina (vaisaradya) proističe iz umne “nepomućenosti” (nirvicara) i vodi dubokom unutrašnjem miru (adhyatmaprasada).

Onaj koji živi (misli, govori i ponaša se) iz svog jezgra ostvario je joga ideal “budi i delaj”. Svaka aktivnost prožeta je svesnošću, dubokim razumevanjem i dobrotom.

Stvarnost ostaje ista samo je dubina percepcije veća izmeštanjem sagledavanja. Sagledavanje iz jezgra doprinosi lakoći u suočenju sa svakodnevnim izazovima.

Život postaje velika “igra” u kojoj po prvi put preuzimamo ulogu glavnog aktera – bar u svom životu. Naša uloga je da ostvarimo svoje potencijale u svoj punoći i lepoti i da iz jezgra dobrote pružimo ruku onima kojima je potrebna. Setimo se načela: “I jedni i drugi treba da shvate da ne postoje drugi”. Mi smo jedinstveni otkucaji jednog jedinog srca Univerzuma.

Joga nas uči da su ljubav i dobrota nagrada onima koji je osećaju i dele sa drugima.

Zato budimo u ljubavi, poštujmo različitosti i pružimo ruku onima kojima je potrebna.

Prof. dr Predrag Nikić

Predsednik Joga saveza Srbije