Učenje uz jogu, Helena Rill, 2015.

Povod ovog intervjua je knjiga (joga za decu) koju je napisala Helena Rill a koja je početkom godine izašla iz štampe u izdanju Joga saveza Srbije. Učenje uz jogu koje se ovom knjigom preporučuje otvara nove prostore u obrazovanju dece.

Joga za decu, Helena Rill, intervju sa sertifikovanom instruktorkom Joga saveza Srbije, za “Somborske novine”, 30.4.2015.

Recenzent prof. dr Predrag Nikić ukazuje na važnost koju jogi možemo pridati u vaspitavanju i obrazovanju dece.

Joga je holistička razvojna disciplina koja podržava celokupni razvoj deteta, njegov fizički, socio-emocionalni, kognitivni razvoj. Dobro osmišljeni časovi, u skladu sa uzrastom i razvojnim potrebama omogućavaju deci da napreduju u svim aspektima fizičkog razvoja, da razviju samopouzdanje i samopoštovanje i poštovanje drugih, da ovladaju svojom pažnjom, ali ujedno da uživaju i zabave se. Ogledne časove joge sa decom vodile su sertifikovane instruktorke joge za decu.

Joga predstavlja polje vođenog dečjijeg kreativnog izražavanja, mesto gde deca uče kroz igru i druženje. Joga ih podstiče da izražavaju svoju kreativnost i interesovanja, oslobode svoju radoznalost o sebi I svetu koji ih okružuje i razvijaju i unapređuju svoje veštine u neposrednoj interakciji sa drugom decom. Joga preko zabavnih i obrazovnih aktivnosti i sadržaja usmerava ka podsticanju svih aspekata dečijeg razvoja.

Autorka Helena Rill na vrlo topao način prilazi deci kroz priču o jogi. Ova knjiga, kako primećuje novinar, jeste predlog roditeljima za učenje kroz igru sa decom. Joga za decu zahteva od sertifikovanih instruktora dodatnu edukaciju (stručnost) i bazično obrazovanje pedagoške struke. Joga za decu je sve bliža vaspitačima u obrazovnim i vaspitnim ustanovama i ova knjiga tom procesu može pomoći.

Joga savez Srbije, Joga za decu, 2015.