Tehnike disanja, magazin Penzija, 2015.

 

Nadi Šodana – pročišćavanje energetskih kanala

Nadi šodana predstavlja jednu od tehnika pranajame (pranajame su tehnike disanja kojima se kontroliše životna energija – prana). Na sanskritu nadi označava kanal i odnosi se na kanale kroz koje protiče energija – prana,a šodana označava čišćenje.

Tehnikama pranajame (tehnikma disanja) unosimo dovoljnu količinu kiseonika u telu, i umirujemo misaoni tok. Misli i naš um su direktno povezani sa disanjem. Kada smo uznemireni mi dišemo plitko i kratko. A kada smo opušteni, dišemo duboko. Tako da postoji jedna prirodna veza između disanja i uma – misli.

Tehnike disanja u jogi

Tehnikom nadi šodana disanja pročišćavamo energetske kanale našeg tela. Kada su nadiji, odnosno energetski kanali našeg tela proćišćeni, tokovi energije u telu slobodno i nesmetano protiču, što se odražava na prirodnu i harmoničnu pulsaciju i vraćanje našeg tela u balans. Ovom tehnikom pranajame pročišćujemo telo i umirujemo um.

Sve tehnike disanja u jogi izvode se u granicama prijatnosti.

Izvodjenje

Sesti na prostirku, noge su ispružene, dlanovima prihvatimo levo stopalo, privučemo ka središnjem delu tela,  prihvatimo desno stopalo i smestimo ga ispred  levog (asana sidasan). Kičmeni stub je prav iz osnove. Zatvorimo oči i osvestimo svoje disanje.

Savijemo desnu ruku u laktu tako da lakat bude ispred središnjeg dela, grudnog koša i dlan desne ruke isred lica. Palac desne ruke smestimo na desnu nozdrvu, kažiprst i srednji prst između obrva, a domali i mali prst na levu nozdrvu. Prsti su ispravljeni.

Udahnemo i izdahnemo kroz obe nozdrve. Zatvorimo levu nozdrvu domalim i malim prstom i udahnemo kroz desnu, te kratko zadržimo dah. Potom zatvorimo desnu nozdrvu i izdahnemo kroz levu. Kratko zadržimo dah, udahnemo kroz levu nozdrvu puneći pluća do kraja , kratko zadržimo dah, zatvorimo levu nozdrvu i izdahnemo kroz desnu, potpuno prazneći pluća. Ovo je jedan ciklus. Radi se do granice prijatnosti, pratimo svoj tok udaha i izdaha. U toku časa joge radi se sedam ciklusa, a upočetku je dovoljno samo tri.

Nadi šodan je dobro raditi kao pripremu za izvođenje asana jer pročišćuje i smiruje um, uvodi nas u stanje ravnoteže i mira. Pročišćuje energetsko telo jer čisti energetske kanale – nadije, krv dobija veću količinu kiseonika što obnavlja telo, a iz pluća se izbacije sav ustajali vazduh. Ujedno jača nervni sistem i uravnotežuje levu i desnu hemisferu mozga. Nakon izvođenja ovog načina disanja osetićemo unutrašnji mir, misaoni tok se smiruje i dobijamo osećaj jasnoće u glavi, što nas vraća u jedno prirodno stanje ravnoteže i balansa.

Kada zvršimo izvođenje nadi šodan tehnike disanja smestimo nadlanice na kolena, oči su zatvorene i dišemo svojim ritmom. Smestimo dlan o dlan ispred grudog koša i izgovorimo u sebi:

~NEKA JE LJUBAV U NAMA I SKLAD SA OKOLINOM~

Autor teksta: Aleksandra Mitić – sertifikovana instruktorka Joga saveza Srbije

Joga disanje, JSS